تبلیغات
مذهبی - اجتماعی - چه کسی توافقات هسته ای را بر هم زد؟!
 
مذهبی - اجتماعی
یا ضامن آهو .. یا ثامن الحجج مددی ،ای امام رئوف، ای کریم ای ضامن غربا و ای غریب الغربا
درباره وبلاگ


السلام علیک یا علی ابن موسی الرضا (ع)

مدیر وبلاگ : بابا بیسون
نظرسنجی
دولتمردان در حال حاضر چه مشکلاتی را می بایست حل کنند ؟هو عالم الغیب و الشهادة
آلبوم تصاویر , گالری تصاویر , گالری موضوعی , آلبوم موضوعی , پوستر شهید احمدی روشن , آلبوم عکس های شهید احمدی روشن , عکس های خانوادگی شهید احمدی روشن , شهید راه هسته ای , مصطفی احمدی روشن , شهید احمدی روشن در تخت جمشید , رهبری و شهید احمدی روشن

به گزارش رجانیوز، به نقل از خبرنامه دانشجویان، محسن رضایی در مناظره سوم با ضعیف خواندن دیپلماسی جلیلی به مذاکرات سولانا با لاریجانی و توافق بر سر ۲۷۰۰ سانتریفیوژ اشاره کرد که سعید جلیلی نتوانست آن را تثبیت کند و جلیلی با بی اطلاع خواندن رضایی گفت: «این قرارداد بصورت یک طرفه از سوی سولانا باطل شد» که در این میان ولایتی وارد ماجرا شد و گفت:«حرف رضایی را تایید می کنم» اما علی لاریجانی خود در این رابطه موضع جلیلی را تایید می کند.

جلیلی در نقد به رضایی گفت: بین حق و باطل راه رفتن معنی اش دوری از افراط و تفریط نیست. اینکه این کار را کنیم، نشاندهنده دوری از افراط و تفریط نیست. اطلاعاتی هم که آقای رضایی فرمودند مبنایش درست نیست. زمان لاریجانی معاونش با سولانا به توافق رسیدند اما سولانا زد زیرش و قبول نکرد.

اما در این میان ولایتی گفت: «تایید میکنم صحبت آقای رضایی را. لاریجانی در مذاکرات با سولانا به جای خوبی رسیدند. همین تعداد سانتریفیوژ را توافق کردند. اما درست همزمان با اینکه لاریجانی با سولانا مذاکره می کرد یکی از مقامات بلندپایه اجرایی ما در نمازجمعه گفت ما مذاکره نمیکنیم. آقای سولانا آن تلکس را نشانداد و کارشکنی در کار آقای لاریجانی صورت گرفت. دشمن زمانی که تناقض در بین مسئولان  ما می بیند، اینگونه می شود. آنها به توافق رسیدند و میشد هسته ای را حل کرد ولی یک فردی حرف دیگری زد و آن خراب شد. مشابه آن برای خودم هم اتفاق افتاده است.

جلیلی در آخر گفت صحبت ولایتی درست نیست و این صحبت را علی لاریجانی تایید کرد تا هم رضایی و هم ولایتی بفهمند که از مذاکرات و شرایط آن نه تحلیل درستی دارند و اطلاعات دقیق!.

ولایتی می گوید: «درست همزمان با اینکه لاریجانی با سولانا مذاکره می کرد یکی از مقامات بلندپایه اجرایی ما در نمازجمعه گفت ما مذاکره نمیکنیم. آقای سولانا آن تلکس را نشانداد و کارشکنی در کار آقای لاریجانی صورت گرفت» اما علی لاریجانی خود در این مورد در جمع خبرنگاران عامل بیرونی را دلیل بر قطع مذاکرات دانست و گفته است:«ما با آقای سولانا داشتیم مذاکره می‌کردیم که حادثه حمله اسرائیل به لبنان رخ داد. آنجا کسینجر مقاله‌ای نوشت که در همین شلوغی یک قطعنامه علیه ایران بدهیم. آنها مذاکرات را قطع کردند و ظرف ۴۸ ساعت قطعنامه صادر کردند. آقای سولانا به من زنگ زد و گفت، «متأسفم که خرابکاران کار خودشان را کردند.» بنابراین مسأله هسته‌ای نبود، عامل بیرونی بود.»

اشتباهات استراتژیک ولایتی در این مناظره چه در رفتار و چه در نقل قول ها و اطلاعات تاریخی چنان بی بی سی فارسی را به وجد آورد که این رسانه وابسته به انگلیس اعلام کند برنده مناظره بداند چراکه «ولایتی نشان داد کارشکنی های داخلی مذاکرات را بی نتیجه کرده و غربی ها  مقصر نیستند!»

واقعیت ماجرای به هم خوردن توافق سولانا – لاریجانی از زبان لاریجانی

پیش از این علی لاریجانی دست کم در ۲ مصاحبه به موضوع به هم خوردن توافقات نهایی شده با خاویر سولانا مسئول وقت سیاست خارجی اروپا پرداخته است. وی ۱۴ اردیبهشت سال ۱۳۸۸ در دیدار با جمعی از سردبیران و خبرنگاران رسانه‌های گروهی جمهوری چک درباره علت به سرانجام نرسیدن مذاکرات گفت: مذاکرات با اروپا چند مقطع داشته، یک مقطعی سه وزیر اروپایی، آلمان و انگلیس و فرانسه، به ایران آمدند و تفاهمنامه‌ای در سعدآباد امضا شد. آنجا سه وزیر اروپایی گفتند، شما UCF اصفهان و غنی‌سازی نطنز را متوقف کنید، ما ظرف چند هفته مساله را حل می‌کنیم، بعد شما کارتان را ادامه دهید. اما فکر می‌کنم درست حرف زده نشده چون بعدها به من گفتند که مقصد ما تعطیلی همیشگی بود و این یک بی‌اعتمادی در ایران به وجود آورد. مخصوصاً یک حوادثی هم در این بین رخ داد. مثلاً آقای بلر در همین فاصله زمانی از سربازان خودش در بصره سان دید و آنجا گفت، ما میوه اشغال عراق را در تهران چیدیم. فکر می‌کنم یک اشتباه محاسباتی رخ داد، تصور ایران این بود که ما می‌خواهیم اعتمادسازی کنیم ولی آنها موضوع را طور دیگر فهمیدند. بعد از مذاکرات (بروکسل و پاریس از ایران خواستند همه فعالیت‌های اتمی* را تعطیل کند تا ظرف چند ماه به یک اوبجکتیو گارانتی (Objective guarantee)، برسیم. در مرحله بعد ظرف این چند ماه هیچ پیشنهادی به عنوان اوبجکتیو گارانتی به ما ندادند. این در حالی بود که همه تأسیسات اتمی ما تعطیل شده بود.

لاریجانی همچنین گفته بود: بعد ما یک پیشنهاد به آنها دادیم، ظرف چند ماه به ما پاسخ منفی دادند. مرحله سوم ایران به این نتیجه رسید که از این مسیر به نتیجه‌ای نمی‌رسیم لذا ما به آژانس گفتیم، ما فعالیت اتمی خود را زیر نظر آژانس آغاز می‌کنیم و ضمناً مذاکره می‌کنیم برای اینکه به یک نتیجه هم برسیم. آنها رفتند به سمت اینکه علیه ایران قطعنامه صادر کردند. اما در سال ۲۰۰۶ مذاکرات را آغاز کردند، ما در مذاکرات فعال و جدی وارد شدیم، حداقل در سه مرحله نزدیک شدیم به یک تفاهم، اما عوامل دیگری این را به هم می‌زد.

وی در توضیح ماجرا گفت: مثلاً ما با آقای سولانا داشتیم مذاکره می‌کردیم که حادثه حمله اسرائیل به لبنان رخ داد. آنجا کسینجر مقاله‌ای نوشت که در همین شلوغی یک قطعنامه علیه ایران بدهیم. آنها مذاکرات را قطع کردند و ظرف ۴۸ ساعت قطعنامه صادر کردند. آقای سولانا به من زنگ زد و گفت، «متأسفم که خرابکاران کار خودشان را کردند.» بنابراین مسأله هسته‌ای نبود، عامل بیرونی بود. من آنچه که می‌توانم بعد از سال‌ها مذاکره به شما بگویم، مسأله آنها ذاتاً به مسأله هسته‌ای برنمی‌گردد. بارها به من گفتند که ما می‌دانیم شما بمب اتمی ندارید، ولی شما یک کشور تأثیرگذار در منطقه هستید و موازنه را در منطقه دارید به هم می‌زنید.

دبیر پیشین شورای عالی امنیت ملی همچنین ۱۴ خرداد امسال در برنامه شناسنامه رسماً تصریح کرد: آنها [مقامات اروپایی] اذعان داشتند که شما چند هفته‌ای تعلیق هسته‌ای داشته باشید و ما نیز مسائل آژانس را طوری پیش می‌بریم که شما دارای دانش هسته‌ای شوید. بحث‌ها ادامه پیدا کرد و سرانجام آن شد که جریان به تعلیق کامل رسیده بود، UCF اصفهان تعطیل شده و زنجیره‌ای برای تولید وجود نداشت. اینها تمام شرایطی بود که بنده در هنگام قبول مسئولیت پرونده هسته‌ای با آن روبرو شدم.

لاریجانی افزود: کشور به صورت موقتی دچار تعلیق هسته‌ای شد اما آنها به تعهدات خود عمل نکرده و خلاف عهد کردند به طوری که پس از اولین ملاقاتی که بنده با چند وزیر خارجه اروپایی در نیویورک داشتم، نماینده وزیر خارجه آلمان اعلام کرد که ما نگفتیم شما تعلیق کنید بلکه خواهان تعطیل کردن برنامه هسته‌ای بودیم و شما نباید غنی‌سازی داشته باشید.

رئیس مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: کشورهای اروپایی دقیقاً در زمان جنگ ۳۳ روزه اسرائیل علیه لبنان، خواهان حاد کردن شرایط هسته‌ای و فشار آوردن به کشور ما بودند به طوری که با شروع جنگ ۳۳ روزه، کسینجر مقاله‌ای نوشت و اعلام کرد که الان زمان صادر کردن قطعنامه علیه ایران است، ما نیز در جواب گفتیم که جنگ ۳۳ روزه چه ربطی به کشور ما دارد؟ ما در حال بحث اتمی هستیم.

وی تصریح کرد: آن زمان آقای سولانا به بنده تلفن کرد و بیان داشت که خرابکارها کارشان را انجام داده‌اند و من از شما عذرخواهی می‌کنم. بنابراین معلوم شد که اروپایی‌ها به خاطر مشکلات و مسائل دیگر خواهان فشار وارد کردن به ایران بودند.

با این اوصاف به نظر می‌رسد بی‌دقتی در اظهارنظرهای تبلیغاتی ولو خلاف میل گویندگان باشد می‌تواند موجب تبرئه دشمنان ملت ایران و انداختن توپ در زمین خودی شود. این در حالی است که روز گذشته خبرگزاری وابسته به سازمان تبلیغات نیز در اقدامی معنادار تلاش کرد با انتشار گزارشی سخنان ولایتی که اتفاقا مورد استقبال طرف مقابل قرار گرفته بود را تایید کرده و مقصر بر هم خورد توافق مذکور را یک سخنرانی در نماز جمعه تهران و نه خلف وعده طرف غربی عنوان کند.

نوع مطلب :
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
شنبه 1 مهر 1396 10:40 ب.ظ
Greetings from Carolina! I'm bored at work so I decided to browse your website on my iphone during lunch break.
I enjoy the info you present here and can't wait to take a look
when I get home. I'm amazed at how fast your blog loaded on my phone ..
I'm not even using WIFI, just 3G .. Anyways, good blog!
سه شنبه 28 شهریور 1396 02:16 ق.ظ
Excellent site you have here but I was wanting to know if you knew of any
user discussion forums that cover the same topics discussed in this article?
I'd really love to be a part of group where I can get feedback from other
experienced individuals that share the same interest.
If you have any recommendations, please let me know. Thanks!
دوشنبه 13 شهریور 1396 11:49 ق.ظ
Hello there, I think your blog might be having web browser compatibility problems.
Whenever I look at your web site in Safari, it looks fine however when opening in I.E., it has some overlapping issues.

I merely wanted to provide you with a quick heads up!
Aside from that, fantastic site!
یکشنبه 12 شهریور 1396 02:55 ق.ظ
Your mode of explaining the whole thing in this article is in fact pleasant, all can simply
know it, Thanks a lot.
دوشنبه 30 مرداد 1396 02:11 ب.ظ
These are really impressive ideas in concerning blogging. You have
touched some pleasant factors here. Any way keep up wrinting.
شنبه 21 مرداد 1396 04:23 ق.ظ
Awesome! Its in fact amazing post, I have got much clear idea on the topic of from this piece of
writing.
جمعه 6 مرداد 1396 07:25 ق.ظ
Hi there, yes this paragraph is truly nice and I have learned
lot of things from it about blogging. thanks.
دوشنبه 5 تیر 1396 12:31 ق.ظ
I'm so happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this best doc.
سه شنبه 2 خرداد 1396 11:45 ب.ظ
Hi there just wanted to give you a brief
heads up and let you know a few of the images aren't loading properly.
I'm not sure why but I think its a linking issue.
I've tried it in two different web browsers and both show the
same outcome.
یکشنبه 3 اردیبهشت 1396 11:12 ق.ظ
Thankfulness to my father who shared with me regarding this webpage,
this weblog is genuinely awesome.
شنبه 2 اردیبهشت 1396 06:34 ب.ظ
I loved as much as you will receive carried out right here.
The sketch is attractive, your authored material
stylish. nonetheless, you command get bought an impatience over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again as exactly the same nearly a lot often inside case you shield this increase.
پنجشنبه 31 فروردین 1396 01:17 ق.ظ
My coder is trying to persuade me to move to .net from PHP.
I have always disliked the idea because of the costs. But he's tryiong none the less.
I've been using WordPress on a variety of websites for about a year
and am worried about switching to another platform.

I have heard good things about blogengine.net. Is there a way I can import all my wordpress posts into it?
Any help would be greatly appreciated!
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
ابزاروبلاگ

فال حافظ


.

استخاره با قرآن
استخاره با قرآن

Flash Required

Flash is required to view this media. Download Here.